CANLI – Ekrem İmamoğlu konuşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Marmara Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı’na katılıyor.

İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar:

“Bugün, yerelleşmenin, yerel yönetimleri güçlendirmenin öneminin, herkesin ortak görüşü olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda, buradaki çalışmalar çok kıymetlidir, çok değerlidir.

Belediyeler, vatandaşların devletle kurduğu iletişimin başlangıç noktasıdır. Seçmen iradesinin demokratik yollarla kamu iradesine doğrudan yansıdığı yerler, belediyelerdir. Dolayısıyla bir toplumda demokrasinin standardı ve kalitesinin göstergesinin en önemli noktası da yerel yönetimlerdir. Yerel yönetimlerde nabız varsa, demokrasi canlıdır. Bu nedenle vatandaşın devletine ve devletin adaletine duyduğu güvenin en temel taşlarından biri olan belediyelerin iyi yönetilmesi gerçekten çok ama çok önemlidir. Bu kapsamda, her birimiz asil bir sorumluluğa sahibiz. 

Toplumların demokrasi kültürü geliştikçe, belediye sayılarının arttığını, yetki alanlarının genişlediğini, finansal kaynaklarının çeşitlendiğini görüyoruz. Buna karşın, bir ülkenin demokrasi kalitesi düştükçe, belediye sayıları azalıyor, yetki alanları daralıyor, finansal olarak merkezi yönetime bağımlılığı artıyor. Belediyelerin güçlendirilmesi çok önemlidir. Belediyelerin güçlendirilmesi demek, vatandaşların da güçlendirilmesi demektir. 

İktidarda hangi parti olursa olsun, vatandaşların en iyi hizmetleri en kolay ve en düşük maliyetle alabilmesinin yolunun açılması için, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi şarttır.

Belediyelerin aynı zamanda, liyakatli kadrolarla hizmet kalitesi de sürekli arttırılmalıdır. 

Belediyeler, ekonomik krizin yarattığı etkilerle boğuşmaya devam etmektedir. Altyapılar için kullandığımız malzemelerin ve özellikle maliyet ve emtia fiyatlarının pek çoğu artarken, dolar kurunun etkisi de yüksek oranda hissedilmektedir. Ekonomik kısıtlar nedeniyle teknoloji yatırımı da çok zorlaşmıştır. Ne yazık ki, personel giderleri de belediyelerin bütçe gücünü aşmaya başlamıştır. Pek çok belediyemiz, kaynaklarının önemli bir kısmıyla, sadece personel giderlerini karşılayabilmektedir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir